Güçlü Referanslar, Tam Güven ve Kaliteli Hizmet

Geçtiğimiz günlerde Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) ile yaptığı anlaşmayla adından söz ettiren MOSTLAB Genel Müdürü Tarık Durmuş ile hem yaptıkları anlaşma hakkında hem de MOSTLAB hakkında konuştuk.

Durmuş, “Dürüst, ilkeli, müşteri odaklı, vicdanlı çalıştığı için tercih edilmekteyiz. Sektörde yeni laboratuvar olarak güçlü referanslara sahip olmamız ilk aldığımız işlerde bize olan güveni arttırmakta, aldığımız işlerde de sunduğumuz hizmet ile müşteri memnuniyetini yakalayarak sürekliliği sağlamaktadır.” diyerek yeni kurulmasına rağmen önemli anlaşmalara imza atmalarının nedenleri üzerinde durdu.

 1. 1.       MOSTLAB hakkında bilgi verirmisiniz?

Mostlab; 2004 yılının ikinci yarısında kurulmuş olup, İstanbul Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde 850 m2 kapalı alana sahip olarak, Çevre ve İş Hijyeni (İSG) ölçüm/analiz hizmeti vermektedir.  Mostlab; AB-0971-T Belge No’lu Akreditasyon, Y-34/274/2016 Belge No’lu Çevre Ölçüm ve Analizleri Yeterlik, 52 Belge No’lu İş Hijyeni Ölçüm, Test ve Analiz Ön Yeterlik Belgeleri’ne sahip olarak hizmet vermektedir.

 1. 2.       MOSTLAB hizmet alanları nelerdir. İçerikleri hakkında bilgi alabilirmiyiz?

Hizmet alanlarımızı çevre ve iş hijyeni ölçüm/analizleri olarak iki ana başlıkta toplayabiliriz. Bahsi geçen iki başlık altında da kapsamımız oldukça geniş olduğundan tüm sanayi ve ticaret kuruluşlarına ihtiyaçları doğrultusunda çözüm ortağı oluyoruz. Ana hizmet alanlarımızı açmak gerekirse; çevre ölçüm ve analizleri başlığı altında Emisyon (Baca Gazı), İmisyon (Hava Kalitesi), Su, Atıksu, Deniz Suyu, Balık Çiftlikleri, Toprak, Arıtma Çamuru,  Sediment,  Atık Yağ, Atık Ölçüm/Analizleri ve Titreşim Ölçümleri alanlarında hizmet vermekteyiz. Yine İş Hijyeni Ölçüm/Analizleri başlığı altında Gürültü Ölçümü & Gürültü Haritaları, Titreşim Ölçümü, Termal Konfor Ölçümü, Toz Ölçümü & Toz Haritaları, Aydınlatma Ölçümü & Aydınlatma Haritaları, Ağır Metalleri Örneklenmesi ve Analizi, Uçucu Organik Bileşiklerin (VOC) Örneklenmesi ve Analizi alanlarında hizmet vermekteyiz. Bahsi geçen tüm kapsamlarda Tespit Yapmak, Örneklemek, Numune Almak ve Gerekli Ölçüm/Analizleri gerçekleştirmek hizmet alanımızın bütününü oluşturmaktadır.

 1. 3.       Firma olarak çevre, kalite ve isg hakkında izlediğiniz politikalar nelerdir?

Mostlab; kaliteden ve güvenden ödün vermeden, çevreye ve insan sağlığına duyarlı ilkesiyle müşterilerine dinamik, yenilikçi ve verimli hizmet vermektedir. Sunduğumuz hizmetin kalitesini, hatasız ve profesyonel çalışma ile en üst düzeyde tutarak, sunduğumuz hizmeti tarafsız, doğru, bilimsel ve güvenilir bir şekilde gerçekleştiriyoruz.  MOSTLAB çalışanlarının gerekli eğitimleri almasını ve güncelliğini sağlamanın yanında deneyimli, uzman çalışanları ile hizmetlerimizdeki kaliteyi çalışma ortağı olduğumuz firmalara hissettirmektedir. En az Mostlab kadar yetkin, yurtiçi veya yurt dışı laboratuvarlar ile dış kalite kontrolü sürekli hale getirerek, kalibrasyona önem vererek, hatasız ve profesyonel çalışma sağlamak da kalite politikalarımızın arasında yer almaktadır.

İlave olarak Mostlab, günün değişen koşullarını takip edebilen ve ayak uydurabilen, vizyon ve misyonundaki prensiplerinden hiçbir zaman ödün vermeden, konusunda öncü bir kuruluş olmayı ve laboratuvar çalışmalarında TS EN ISO/IEC 17025 standardına uymayı taahhüt eder.

 1. 4.       Son olarak OSBDER ile büyük bir anlaşmaya imza attınız. Anlaşma hakkında neler söylersiniz?

Organize Sanayi Bölgeleri’ni temsil etmek ve sözcüsü olmak hedefi ile kurulmuş olan ve Türkiye genelinde kırk farklı Organize Sanayi Bölgesi üyesi bulunan Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) ile 17 Mart 2016 tarihinde işbirliği sözleşmesi imzalayarak Çözüm Ofislerinde yerimizi aldık.

MOSTLAB, sektöre ilk adımını atarken üç büyük uzun soluklu anlaşma yaptı. Bunlardan birincisi Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nin Atıksu Analiz Hizmeti Sözleşmesi, takiben de ikinci olarak Birlik Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Analiz Sözleşmesi olmuştur. Bahsi geçen ilk iki sözleşmemiz kapsamında sunduğumuz doğru, ilkeli ve profesyonel hizmet OSBDER ile gerçekleştirdiğimiz İşbirliği Sözleşmesinin temelini oluşturmuştur.

OSBDER ile yaptığımız bu işbirliği ile de Türkiye’de kaliteyi hedefleyen birçok yatırımcıya sağlıklı hizmet götürmeyi ve hedeflerini yükseltmeyi amaçlıyoruz.

 1. 5.       Bu kadar kısa sürede bu kadar başarı elde etmenizi neye bağlıyorsunuz. Neden MOSTLAB tercih ediliyor?

Kesinlikle özverili çalışma ekibimize…

Mostlab’ın her kademesinde çalışanlar sürecin başlangıcından yetkilerin alınmasına, devamında da doğru hizmet sunmamızın sürekli hale gelmesine kadar dürüst, özverili ve planlı çalışma yürütmüştür. Yürüttüğümüz disiplinli çalışmalarımızın meyvesi de kısa vadede Türkiye’nin en büyük laboratuvarlarından birini hayata geçirmek oldu.

Takdir edeceğiniz gibi sıfırdan bir oluşum kurmak, onu hayata geçirmek hiç kolay değil. Hayata geçirdiğiniz bu oluşumu yaşatmak daha da zor. Bizler Mostlab Ekibi olarak zoru başardık, daha zor olanı da başarma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Maalesef sektörümüzün en zayıf noktalarından biri yetkin çalışanı firma bünyesinde tutamamaktır. Kurumsal bir çatı olan Mostlab, işverenin hakkı kadar en az çalışanının da hakkını korumayı, kurumsallık çatısı altında aile ortamını da sağlayabilmeyi, çalışanlara yeni hedefler belirleyerek sürekli önlerini açmayı ilke edindiğinden, Mostlab hiçbir çalışanını kaybetmiyor. Bu süreklilik de kısa zamanda büyük başarıları getiriyor.

Mostlab; dürüst, ilkeli, müşteri odaklı, vicdanlı çalıştığı için tercih edilmektedir. Sektörde yeni laboratuvar olarak güçlü referanslara sahip olmamız ilk aldığımız işlerde bize olan güveni arttırmakta, aldığımız işlerde de sunduğumuz hizmet ile müşteri memnuniyetini yakalayarak sürekliliği sağlamaktadır.

 1. 6.       Türkiye sektörleri içerisinde çevre laboratuvarları sektörünün yeri ve konumu hakkında bilgi alabilirmiyiz?

Ülkemizde çevreye kirletici etkisi bulunan 203 ayrı faaliyet alanı, toplamda da yaklaşık 16.000 adet tesis bulunmaktadır. Buna karşılık olarak küçük veya büyük kapasiteli, kamu ve özel sektörde bulunan toplam 162 Çevre Laboratuvarı bulunmaktadır.

Mevcut duruma bakıldığında çevre laboratuvar sayısının yavaş yavaş doygunluğa ulaştığını söylemek çok yanlış olmayacaktır.

Çevre laboratuvar sektöründe yer alan firmaları bir gemi içinde ilerlediklerini varsayarsak, bu güne kadar bulunduğumuz gemiye birçok delik açılmış olduğu aşikar. Bulunduğumuz gemiye zarar vermeye devem edilirse günün birinde bu gemi batacaktır ve maalesef bu geminin içinde hepimiz olacağız. Artık hasarları giderme,yola sağlıklı devam etme zamanının geldiği, hatta geçmekte olduğu göz ardı edilmemelidir.

 1. 7.       Hizmet verilen tüm sektörlerin çevre ölçüm ve analiz laboratuvarları sektörüne bakış açısı nasıldır?

Ülkemiz genelinde çevre bilinci gün geçtikçe artmaktadır. Genelde ölçüm ve analizlerin gerekliliği mevzuat zorunlu kıldığı için gerçekleştirilirdi. Son dönemlerde bizlere gelen talepler mevcut durumlarının kontrolünü sağlamak adına da olabiliyor.

Çevre Ölçüm ve Analiz Laboratuvarları sektörünün de gerekliliği gün geçtikçe herkes tarafından kabul gördüğü tartışılmaz bir gerçektir.

 1. 8.       Ülkemizde yer aldığınız çevre laboratuvarları sektörü konusunda yeni denilebilecek bir sektör olmasından dolayı bilgi eksikliği vardır. Bu açıdan baktığımızda sektör neden var olmalıdır?

Ülkemizde çevreye kirletici etkisi bulunan yaklaşık 16.000 adet tesis bulunduğundan bahsetmiştim. Bu tesislerin tamamı mevcut durumda alıcı ortama kontrollü olarak emisyon, atıksu vb. kirleticiler bırakmaktadır. Buradaki kilit nokta kontrollü salınımdır. Kontrolü gerçekleştiren kim? Tabii ki Çevre Laboratuvarları…

Çevre Laboratuvarları olmazsa havayı, suyu, toprağı, denizlerimizi, kısaca alıcı ortamı kirletip kirletmediğimizi bilmek mümkün değil!

Alıcı ortam kirlendiğinde ne olur? Yiyeceklerimiz, içeceklerimiz kirlenir. Toplumumuzu tehdit eden hastalıklar türer, ömrümüz kısalır. Sonuç olarak her şey bize yani insanlara dayanıyor.

Biz Mostlab olarak şunu söylüyoruz “Tercihleriniz Geleceğinizin Teminatı…” Geleceğimiz için Çevre Laboratuvar sektörü olmalı ve yaşatılmalı.

 1. 9.       Çevre konusunda ülke olarak neredeyiz?

Sanayi açısından bakarsak gerekli mevzuatlar ve bu mevzuatların uygulanması büyük oranda oturmuş görünüyor. Bu duruma kolay gelinmediğini, çok yoğun eğitimler ve emekler harcandığını biliyor, takip ediyoruz.

Çevre alanında gelecek nesillerimizin artık kreş seviyesinde bilinçlendiriliyor olması da geleceğimizin teminat altına alınmasının bir göstergesidir.

Ben ülkemizin çevre alanında her geçen gün daha bilinçli daha kararlı adımlarla ilerlediğini düşünüyorum.

 1. 10.   Türkiye deniz suyu kirlilikleri hakkında bilgi alabilirmiyiz.

Deniz suyu kirliliği denilince ilk aklıma 5312 Sayılı Deniz Çevresinin Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerle Kirlenmesinde Acil Durumlarda Müdahale ve Zararların Tazmini Esaslarına Dair Kanun ile bu kanunun uygulama yönetmeliği geliyor. Bu mevzuata bağlı olarak kıyı tesisleri Acil Müdahale Planları hazırlıyor ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onaya sunuyorlar. Kıyı tesisleri bu kanun kapsamında sadece bahsi geçen onay sırasında deniz suyu analizi yaptırıyorlar. Çok uzun vadeler de Acil Müdahale Planları yenilenmiyor. Belki kıyı tesislerinin deniz suyu analizi yaptırma sıklıklarının belirli bir periyoda bağlanması riski azaltacak ve kontrollü hale getirecektir.

Özellikle kıyı tesislerinin bulunduğu bölgelerdeki deniz kirlilikleri takip edilememesi risk boyutunu arttırmaktadır.

 1. 11.   Katı ve sıvı atıklar konusunda hem sanayi kuruluşları hem de bireysel olarak hızlı bir bilinçlenme ve duyarlılık var. Atıklar ile ilgili yapılan çalışmalar ve sonuçları hakkında ki görüşleriniz nelerdir?

Bizim laboratuvarımız da dahil olmak üzere bir çok işletmede, hatta evlerde dahi atıkların kaynağında ayrı toplandığını görebiliyoruz. Bu durum aslında geri dönüşümün ilk adımı. Bu adımı ne kadar doğru atarsanız sonucu da o kadar olumlu olacaktır.

Dönemimiz enerji dönemi ve enerji verimliliği ülkemizin önemli konularından biri. Atıkların kaynağında ayrılması da bir enerji geri kazanımıdır. Az veya çok olarak ayırt etmemek gerekiyor. Doğru tektir ve onu yapmalıyız. Sonucunda temiz bir Türkiye bizim ve gelecek nesillerimizin olacaktır.

 1. 12.   Firmanızın geleceğe dair proje ve hedefleri nelerdir?

Mostlab, çok ciddi bir kapsamla sektöre ilk adımını attı. Bu adım bizler için bir başlangıç aslında. Devamında, sektörde yatırım yapılmadığı veya yapılamadığı için hala yurt dışına gönderilen parametrelerin analizlerinin gerçekleştirilmesi var.

Aynı zamanda laboratuvarımızın Ar-Ge yeteneğini de geliştiriyoruz. Önceliğimiz ülke kazancı olduğundan hali hazırda yurt dışından satın alınan bazı kimyasallar için üretim yöntemi geliştirilmesi konusunda KOSGEB Ar-Ge projemiz bulunmaktadır.

Mostlab, yenilikçi yönüyle hem Ölçüm/Analiz hem de Ar-Ge konularında kendini sürekli geliştirmeyi hedeflemektedir.