Kaplan Nüfusu Artışta

Dünya üzerinde birçok canlı nesli ya yok oldu ya da yok olma tehlikesi altında. Bu canlılar arasında yer alan kaplan nüfusu ise sevindirici bir yükseliş göstererek yüzyıldır ilk defa artış gösterdi.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ve Küresel Kaplan Forumu’nun dünya geneli yaptığı araştırma sonucunda kaplan nüfusu 3890’a ulaşarak yüzyıldır ilk defa artış gösteriyor. 1900 yılında ki rakamlara göre 100 bin olan kaplan sayısı yüzyıl içerisinde sürekli düşüş gösterdi. 2010 yılında yapılan araştırma bu sayının 3200’e kadar düştüğünü göstermektedir.

Sayı artışı ile ilgili açıklama yapan yetkililer bu sayı artışının nüfus artışı olabileceği gibi daha gelişmiş veri toplama yöntemine de bağlı olabileceğini de dile getirdiler. WWF'de başkan yardımcısı Ginette Hemley "Sayılardan çok eğilim önemli ve biz doğru yönde bir eğilim görüyoruz" dedi. Vakfın uluslararası direktörü Marco Lambertini son sayıların "hükümetler, yerel topluluklar ve çevreciler beraber çalışınca vahşi hayvanların ve yaşam alanlarının kurtarılabileceğini" gösterdiğini söyledi.